Nech žije rokonrol!

Premiéra muzikálu Nech žije rokenrol!, je naplánovaná v Divadle Broadway už na 20. októbra 2010. Muzikál nás vráti na prelom 50. a 60. let, kdy svet zachvátila horúčka nazývaná rokenrol, avšak do vtedajšieho Československa si táto podmanivá hudba hľadala cestu iba ťažko. I tak si u nás našla mnoho priaznivcov. Bigbítové skupiny vznikali ako huby po daždi, aj u nás.  Pri ich koncertoch bolo uchvátené mladé publikum doslova k šílenstvu. Jednou z prvých rokenrolových hviezd sa stal aj hlavný hrdina muzikálu Ronny (vlastným menom Rudolf Konopásek). Páči sa mu nielen hudba, ale páči sa mu aj Yvetta, mladá zväzáčka z ich žižkovského paneláku. Jej otec, stranícky funkcionář Radimecký, orientuje svoju dcéru k Východu, Ronny zasa bezhranične obdivuje všetko zo Západu. Tým si spôsobí nekonečný rad problémov, jako aj s Yvettou, tak s rokenrolom. Zatiaľ, čo mladé dievča, protože sa do Ronnyho zamiluje, postupom času je jeho pohľadom na svet prístupnejšia, s rokenrolom jej to ale ide ťažšie. Oficiálna kultúra v Československu preferovala českú dychovku a ruské častušky. Rokenrol bol podľa názoru strany a vlády ideologickou hrozbou. Ronny však svoj boj za rokenrol nevzdáva. A režim se s ním nemazná. Tak sa v celku nevinně ocitne raz na záchytke, potom je dokonca hospitalizovaný na psychiatrickej klinike... Keď sa chce vyhnúť vojne, pred odvodovou komisiou predstiera šialenstvo. Stretáva sa s naivnou stupiditou mladých príslušníkov SNB, na druhej strane žne obdiv mladých fanúšičiek. Často prepadá depresiám, ktoré sa snaží zmierňovať alkoholom a drogami. Tým zarmucuje svoju mamu, žijú spolu sami a ona, sklamaná životom aj láskou, nevie si s Ronnym poradiť.  Ten sa časom ocitá v pasci, ktorá ho privedie až do väzenia. Z dnešného pohľadu je tento boj o rokenrol úsmevný, avšak v mnohom podložený skutečnými zážitkami jeho vtedajších českých priekopníkov.

Autori muzikálu Karel Šíp a Peter Janda sú pamätníci týchto časov, Peter Janda so svojím Olympikom bol dokonce v tomto boji za bigbít v prvej línií. Ich príbeh sa bude dnešnému mladému publiku zdať možno až grotesne neskutečný, ale nepochybne im táto muzikálová komédia plasticky priblíži dobu, kedy si ich starý otcovia či staré mamy navliekali pašované džínsy a vyrazili do klubu šalieť pri gytarovom besnení svojich idolov. …

Napriek tomu, že témou muzikálu je rokenrol, samotných rokenrolových piesní tu mnoho nie je. Piesne sú veľmi rozmanité a ponúkajú pozoruhodnú škálu nálad od Ronnyho fantasmagorického blúznenia pod vlyvom drogy, melancholické blues z pankráckej väznice až po milostné mrnčanie mladých policajtov v roztomilom valčíčku.

Muzikál Nech žije rokenrol! je nepochybne na českej muzikálovej scéne v mnohých smeroch  novátorský. Nevracia sa do dávnej historie romatických rytierov, nevychádza z motívov niekedy napisaného románu či filmu. Tento příběh je úplne pôvodný a autori boli vedení jedinou snahodu: spracovať svoje autentické spojenky do muzikálového tvaru a vo výsledku nutne poštekliť bránice divákov.

Starší si zaspomínajú, mladí budú z údivu len oči otvárať. A všetci spolu sa budú zaručne skvelo baviť.