Premiéra českého muzikálu Kat Mydlář už vo februári

Prípravy nového českého muzikálu Kat Mydlář sú v plnom prúde. Slávnostná premiéra sa v pražskom divadle Broadway uskutoční už 24. februára a v hlavných úlohách sa objavia aj na Slovensku známi českí speváci ako Daniel Hůlka, Josef Vojtek, Marta Jandová, Ilona Csáková a mnohí ďalší.

Jan Mydlář – povesťami opradený kat sa narodil v meste Chrudim. Prerušil svoje štúdium v Prahe, aby neskôr, paradoxne práve tu – v hlavnom meste Českého kráľovstva, vykonával opovrhovanú, napriek tomu výnosnú činnosť kata. O jeho živote sa veľa nevie. Meno kata Mydlářa sa rozkríklo po Európe až po poprave 27 rytierov a mešťanov 21. 6. 1621, pretože práve na ňom bolo vykonanie rozsudku...
Scenár k muzikálu napísal Libor Vaculík, ktorý je spolu s Oldřichom Lichtenbergom aj autorom námetu. Zároveň má na starosti choreografiu a réžiu predstavenia. O hudbu sa postaral Michal David a texty k piesňam napísal Lou Fanánek Hagen. Kostýmy k muzikálu navrhol výtvarník Roman Šolc, ktorého prekrásne diela už mohli diváci vidieť v tituloch ako napríklad Kleopatra, Angelika, Traja mušketieri, Dracula či Mona Lisa. 
Aj keď je téma muzikálu historická, kostýmy budú moderné a nadčasové. „Sú moderné hlavne v tom, že pri ich výrobe boli použité moderné materiály ako napríklad koženka, kovodžínsovina, džínsovina, časti latexu, kovové fragmenty, svietiace ledkové žily na kostýmoch. Inšpiráciu k tomuto predstaveniu som čerpal zo súčasnej módy - od extravagantných módnych návrhárov, ako je napr. Jean Paul Gaultier, Armani atď. Niečo v štýle Madonny alebo Lady Gaga. Kostýmy sú upravené tanečným strihom, aby sa herci mohli dobre pohybovať,” povedal o svojej inšpirácii Šolc na prvej kostýmovej skúške, ktorá sa konala pred pár dňami v Prahe. Je jasné, že garderóbu ešte čaká finálna úprava – výzdoba šperkami, doplnky, zladenie kombinácií látok, topánok atď. Každopádne sa však má divák na čo tešiť.

Popisky ku kostýmom:
Eduard Kelley - dvojúloha alchymista a rozprávač. Hrajú: Josef Vojtek, Bohouš Josef
Jeho predstavitelia si počas predstavenia oblečú jeden kostým s dvoma variáciami – kabát, pod ktorým majú tzv. suknicu. Kostým je špecifický geometrickými tvarmi (napr. sa na ňom objavuje labyrint). Je vyrobený z kože a jeho cena sa pohybuje okolo 100 tisíc českých korún.

Žofie Pešanová - gazdiná A. Vaňuru, potom manželka jeho brata. Hrajú: Ilona Csáková, Kateřina Brožová, Olga Lounová 
Všetky predstaviteľky Žofie vystriedajú počas predstavenia tri kostýmy, ktoré majú niekoľko podôb a ich výroba bola veľmi náročná. Žofia je záporná postava a aj celá linka kostýmov drží charakter tejto postavy. Má svoju špecifickú farbu – fialovú. (v rovnakej farbe budú aj doplnky a parochňa) Kostýmy sa menia podľa deja. Prvý je u Vaňuru doma (domáci), po smrti Vaňuru je už Žofia bohatá (návšteva pitevne v luxusných šatoch) a v treťom kostýme bude zavraždená.