Deň stromu, sviatok všetkých, ktorí majú radi les

Den stromu

V Lesníckom skanzeme vo Vydrovej doline pri Čiernom Balogu sa 12. júla 2008 uskutoční už siedmy ročník Dňa stromu, ktorý sa po prvý krát uskutočnil v roku 2002.  Jeho podtitul  - „sviatok všetkých, ktorí majú radi les“ trvalo predurčil zameranie najväčšieho lesníckeho podujatia Slovenska. Tradičným miestom  konania je Lesnícky skanzen – kultové miesto slovenského lesníctva. Jedinečné prírodné múzeum vo Vydrovskej doline  pri Čiernom Balogu, ktoré pravdepodobne nemá vo svete obdobu, vznikalo spoločne so samotným Dňom stromu.

Odhalenie základného kameňa Lesníckeho skanzenu 23. júna 2002 bolo totiž súčasťou programu jeho prvého ročníka. Od vtedy návštevnosť každoročne  stúpa, vlani  podujatie navštívilo vyše 8.000 hostí. Ambíciou  usporiadateľov však nie je zvyšovanie návštevnosti, pretože dolina má svoju kapacitu, ktorú je nevyhnutné rešpektovať, ale ponúknutie príťažlivého lesníckeho program. Ten je už tradične členený do troch  – „Začíname“ , „Lesnícky skanzen naživo“ a  „Skanzen sa zabáva“. Ich spoločným leitmotívom je les a práca lesníkov ňom.
 
Počas doterajších ročníkov mali návštevníci možnosť vychutnať si mnoho žánrov, privítať veľa osobností, spoznať veľa neznámeho z lesníckeho života. Pozoruhodné eseje o lese a jeho význame pre náš život zazneli z úst Ladislava Ťažkého, Štefana Kvietika, Ľubomíra Feldeka, či Ladislava Chudíka. Tohto roku sa s nádejou opäť očakáva príchod charizmatického majstra Chudíka, ktorý je tak trocha aj krstným otcom celého skanzenu. Podujatie pravidelne navštevujú aj „hlavy pomazané“, a to nielen ústavní predstavitelia štátu, ale aj Mária Terézia, či Maximilián II. Títo v historickom poobhliadnutí občas  zisťujú, ako ich potomkovia zachovávajú vtedajšie, na svoju dobu  pokrokové lesné poriadky. Kráľovská návšteva nebude chýbať ani v tomto roku, keď na do Vydrovskej doliny zavíta cisár František Jozef, ktorý si sem príde vyrovnať dlh s jedným lesníkom. Magickým  číslom ich stretnutia bude 235, jeho tajomstvo sa však odhalí až 12. júla 2008.  Mocnár sa  ešte v podvečer Dňa stromu zastaví 11. júla 2008 o 16,00 hod na Námestí SNP v Banskej Bystrici, kde so svojím staviteľom vykoná nečakanú kontrolu a historickú budovu štátnych lesov vyhlási za ďalšie „významné lesnícke miesto“ Slovenska.  

Počas dňa Stromu bude možné ochutnať nielen lesnícky guľáš, ale aj drevorubačské raňajky a lesnícke párance. Deti, ktoré sú na Dni osobitne vítané, strenú v lese nielen tancujúce víly, ale aj lesných pedagógov, ktorí majú pre ne pripravené mnoho lesných  rébusov. Deti i dospelých určite potešia prírastky v čoraz populárnejšom Lesníckom minilande. Návštevníci spoznajú činnosť lesnej lanovky, no budú si môcť odskúšať aj jednu z najväčších atrakcií  - adrenalínovú lanovku, ktorá im umožní doslova preletieť ponad mapou lesnatosti Slovenska. Pre odvážnych je určená aj ďalšia novinka – „Kto vylezie na strom?“  V horárni budú spolu s pracovníkmi Lesníckeho a drevárskeho múzea na návštevníkov  čakať aj významní lesnícki historici. Lesničiari predvedú slovom i tónmi lesníc pôsobivú hudobnú školu lesníckych a poľovníckych signálov. Milovníci hudby a folklóru sa budú môcť potešiť nielen LÚČNICI, CIGÁNSKYM DIABLOM, JÁNOVI AMBRÓZOVI, či spevokolu HRON, ale priamo v lese sa zoznámiť aj s výrobou drevených hudobných nástrojov. A kto ešte nevidel a nepočul hrať trombitu, spozná veru aj tú....

Novinkou ročníka 2008 bude celoslovenské stretnutie lesníkov SME TU PRE VÁS. Organizuje ho Slovenská lesnícka komora. Lesnícka hymna a vtipné komentovanie slávnych lesníckych piatych „F“ bude podstatou jej príťažlivej prezentácie. Z rúk generálneho riaditeľa LESOV SR a predsedu komory bude odovzdaná aj DEKRETOVA CENA 2008 - slovenský lesnícky „oscar“.

Svoje prácu budú na podujatí už tradične názorným spôsobom prezentovať  pracovníci Štátnej ochrany prírody, chýbať nebudú ani prírodne zamerané občianske iniciatívy. Tie bude v tomto roku zastupovať nadácia EKOPOLIS, ktorá návštevníkov oboznámi aj s populárnou anketou o  STROM ROKA.

Tradičné sú už aj svetové skanzenové rekordy Juraja Barbariča, ktoré niekoľko krát venoval nielen účastníkom Dňa stromu, ale napríklad aj deťom detských domovov. To vtedy, keď nadvihol rekordnú činku pod ktorou ležal im určený finančný dar... Filatelisti si už zvykli, že v Deň stromu sú vydávané nové poštové známky, či celinové obálky. Tradícia bude dodržaná aj tohto roku. Návštevníci budú môcť získať celinové obálky s logom Európskej lesnej školy priamo v pôvabnom poštovom vagóne Čiernohronskej lesnej železnice. Ste zvedaví nielen na peknú poštovú obálku, ale aj samotnú Európsku lesnú školu?  Vydržte, jej  predstavenie a odhalenie originálneho základného kameňa bude jedným z bodov tohtoročného programu. V lesníckom skanzene so 66 prírodnými zastávkami pribudne v  Deň stromu na „chodníku lesného času“ ďalších 31. Nie však obyčajných, ale zastávok vskutku živých. Na nich  budú môcť návštevníci spoznať mnoho historických i moderných lesníckych činností a nejednu z nich si aj odskúšať. Napríklad – pílenie bruchatkou, pálenie dreveného uhlia, sadenie lesa, prácu v lesnej škôlke, boj s lykožrútom,  meranie stromov, rizňovanie dreva, prácu lesných koníkov i vrchárskych volkov. Vrtuľník bude približovať drevo a hasiť lesný požiar, jelene bude vábiť majster Európy, dravce predvedie škola sv. Bavona, život nefalšovaných diviakov predstaví skutočný horár. Lesníci  ponúknu aj svoje umelecké cítenie, o ich vnímaní lesa napovedia fotografie, obrazy, koreňové samorasty, či filigránske rezby z parohoviny. Svoju skanzenovú premiéru bude mať expozícia slovenského pltníctva.  

Návštevníci budú mať k dispozícii celodennú bezplatnú autobusovú kyvadlovú doprava na trase Brezno, ŽSR – Brezno Námestie M.R. Štefánika – Čierny Balog – Lesnícky skanzen. Okrem  toho bude za štandardných podmienok premávať kyvadlová doprava Čiernohronskej lesnej železnice na trase „Čierny Balog – Lesnícky skanzen – Čierny Balog“. Navyše ráno o 9,00 odchádza do Lesníckeho skanzenu mimoriadny lesný vláčik z Chvatimechu.     

Deň stromu a Lesnícky skanzen. Dva čoraz známejšie pojmy s množstvom príbehov a lesoch i ľuďoch. Nehľadajme však za nimi nablýskaný svet estrádnych ilúzií, tvorcovia  prírodného lesníckeho múzea a jeho najväčšieho dňa takto neuvažovali. Vydrovská dolina a  „sviatok všetkých, ktorí majú radi les“ obsahuje niečo iné – pokus o pravdivý pohľad na hodnoty lesa a poctivú prácu lesníkov v ňom. A k tomu porciu pohody a dobrej zábavy. Tá však k lesu a lesníkom vždy patrila. Takže dovidenia na Dni stromu 2008. Vstup na celé podujatie je voľný.  

Deň stromu pripravuje „vlajková loď“ slovenského lesníctva štátny podnik LESY Slovenskej republiky, Banská Bystrica. Pomáhajú mu v tom tradiční partneri – obec Čierny Balog, občianske združenie VYDRA a Čiernohronská lesná železnica,Produkčný dom FORZA ale aj viaceré lesnícke  inštitúcie.  Mediálni partneri sú Slovenský rozhlas, týždenník Markíza, Žurnál, Farmár, denník Pravda, ISPA