Máte sa radi? – štvordielny dokumentárny cyklus

Na 16. ročníku Medzinárodného  filmového  festival Artfilm predstavili pripravovaný štvordielny slovensko-český dokumentárny cyklus názvom Máte sa radi? Všetky príbehy a deje vo filme sú pravdivé. V štvordielnom dokumentárnom cykle budeme sledovať 16 partnerských dvojíc. Ľudí, ktorí sa pre životného partnera iba rozhodujú. Párov, ktoré svoj výber spečatili manželským sľubom. Ale aj tých, ktorí vo vzťahoch preberajú ako v bonboniére. Preskúmame fenomén singles, teda tridsiatnikov, čo nemajú potrebu, šancu alebo schopnosť zakotviť v dlhodobejších vzťahoch. Hovoriť budeme aj o súčasnom baby boome. O tom ako dopadajú naše strety s rodinnými ideálmi. O rozvodoch, biologických hodinách aj o otcoch na materskej. O nevestách cez internet a virtuálnych láskach. O tom ako sa žije ľuďom, ktorí nemajú vzťahy ako z reklám na pracie prášky. Hlavne však o tom, že nás všetkých spája rovnaká potreba.

Andy (37) rezignoval na vzťahy s emancipovanými Európankami. Lásku sa rozhodol  hľadať cez internet. Niekoľko rokov pestoval virtuálne vzťahy so ženami z Ázie, ktoré sa mu javia viac rodinne založené, romantickejšie a starostlivejšie.

Pre Jolku (38) bolo tehotenstvo prekvapením. Zmierila sa s verdiktom lekárov, že dieťa prirodzenou cestou mať nemôže. Jedna nezáväzná letná známosť však diagnózu vyvrátila a Jolka dnes sama vychováva trojročného syna Kryštofa.

Mário (38) a Zuzana (40) spolu vychovávajú päť detí. Pred niekoľkymi rokmi mali deti dve, rozbehnuté kariéry a ďalšiu rodinu neplánovali. Potom ich život zmenilo stretnutie s Kristom.

V pripravovanom filme sa chceme zamerať na československú „Generáciu X“ (rok narodenia od roku 1968 do roku 1980), ktorá vyrastala a dospievala v spoločnom štáte, v podobných podmienkach aj dekoráciach. Práve „Husákove deti“ mohli ako prvé slobodne roztiahnúť krídla a vrhnúť sa do sveta neobmedzených možností. Láska a rodina sa odrazu stali iba jednou zo životných premenných, popri kariére, cestovaní, štúdiu, koníčkoch a hľadaní vlastnej identity. S časovým postupom sa o to silnejšie dnešných tridsiatnikov dotkli výrazné spoločenské zmeny, ktoré na západ od našich hraníc prebiehali plynule od šesťdesiatych rokov.

Cyklus sa bude nakrúcať technológiou HDV. Nakrúcanie jedného dielu  je odhadované na približne 20 filmovacích dní. Výroba cyklu sa bude realizovať v Bratislave a v Prahe.  Prvý filmovací deň bol 20. jún a  nakrúcanie prvého dielu by malo skončiť do konca roka 2008. Tvorcovia sa okrem samotného nakrúcania jednej z častí momentálne intenzívne venujú aj developmentu a výberu protagonistov do ďalších dielov.

Producentom dokumentárneho cyklu je Ján Kováčik -  podnikateľ a zakladateľ Produkčného domu FORZA je spolumajiteľom pražských muzikálových divadiel Broadway a Hybernia a bratislavského Divadla L+S. Je producentom Medzinárodného filmového festivalu Artfi lm Trenčín – Trenčianske Teplice. Pôsobí aj v oblasti hudby, je vlastníkom hudobného vydavateľstva Forza Music a reprezentuje Warner Music International na Slovensku. Do jeho portfólia patrí programový časopis Markíza a spoločenský týždenník Žurnál. V roku 2007 vstúpil ako producent aj do fi lmovej oblasti celovečerným hraným fi lmom „Pokoj v duši“ scenáristu Jiřího Křižana a režiséra Vladimíra Balka (momentálne v postprodukcii).

Režisérom je Viktor Vokjan. Magisterský titul získal na pražskej FAMU, na katedre animácie v Dielni alternatívnej tvorby. Napísal, režíroval, nakrútil a zostrihal množstvo krátkych a experimentálnych filmov, hudobných videí aj dokumentov. Niektoré z nich boli uvedené na medzinárodných filmových festivaloch. Je tvorcom reklám a komerčných prezentačných filmov pre významné značky. Na pražskej Letnej vedie produkčné a postprodukčné štúdio.

Autorom scenára je Bibiana Beňová a Michaella Sabová. Bibiana Beňová študovala kulturológiu na FF UK v Prahe. Písala, nakrúcala reportáže a o umení sa rozprávala s ľuďmi, ktorí sa jej zdali inšpiratívni. To všetko na stránkach českých a slovenských denníkov, týždenníkov aj mesačníkov, z ktorých niektoré aj spoluzakladala. Pohybovala sa pred, aj za kamerami Českej televízie, v Českom rozhlase moderuje kritický klub o výtvarnom umení. Michaela Sabová vyštudovala  VŠMU v Bratislave a DAMU v Prahe. Magisterský titul v odbore multimediálnych komunikácií získala na UTB v Zlíne. Pracovala v reklame ako textár (copywriter) a v najrôznejších českých a slovenských médiách. Píše články do novín a časopisov, ako scenárista a režisér spolupracuje s STV a s TV Nova. Pre nezávislých producentov čas od času dramaturguje scenáre celovečerných filmov. Venuje sa písaniu a vývoju vlastných projektov.


Kameramonom je Aleš Blabolil, ktorý vyštudoval filmovú kameru na pražskej FAMU, kde spolupracoval s mnohými režisérmi na ich študentských filmoch. Nakrúcal dokumenty pre Českú televíziu, okrem iných napríklad s režisérkami Olgou Sommerovou a Andreou Culkovou. Ako hlavný kameraman sa podieľal na česko-americkom celovečernom hranom filme Wrong Mr. Johnson. Občas nakrúca aj reklamy, napríklad ocenený spot pre  UNESCO.