Štúdio S – od apríla 1999 ŠTÚDIO L+S sa prihlásilo do života 12.5.1982 ako umelecká scéna Slovkoncertu (odtiaľ to S v názve – sami pracovníci divadla ho ticho, no programovo považovali za skratku pre satiru).

Zrodilo sa ako agentážne divadlo, čiže ako scéna bez stáleho hereckého súboru i režiséra. Hercov angažovalo na jednotlivé predstavenia, prípadne pozývalo hosťovať súbory s inscenáciami, ktoré ladili s profilom divadla.

Paralelne s tým sa uvádzali hudobné programy. Od začiatku sa orientovalo na malé české divadlá a avantgardné súbory, repertoár obohacovali o to najlepšie z českých scén.Vlastne už tu možno nájsť prvé korene, z akých po rokoch vyrástol dnešný vysoko cenený FESTIVAL OSOBNOSTÍ ČESKÉHO DIVADLA.

Už po niekoľkých mesiacoch sa na doskách Štúdia S objavila dvojica Milan Lasica a Július Satinský v pôvodnej televíznej skladačke NIKTO NIE JE ZA DVERAMI (2.11.1982). Postupne tu uviedli premiéry svojich najvýznamnejších hier DEŇ RADOSTI (12.4.1986), NÁŠ PRIATEĽ RENÉ (8.11.1991) aj výber zo starších dialógov JUBILEUM (12.12.1990). Osudovo ovplyvnili podobu Štúdia S nezameniteľnou poetikou.

Štúdio S sa v apríli 1999 ako prvé divadlo na Slovensku privatizovalo a aj pod novým názvom potvrdilo to, čo tu fakticky bolo už niekoľko rokov – zmenilo sa na ŠTÚDIO L+S.